Reddit Reddit reviews EAS 100% Pure Whey Protein Powder, Chocolate, 5lb Tub, 30 grams of Whey Protein Per Serving (Packaging May Vary)

We found 8 Reddit comments about EAS 100% Pure Whey Protein Powder, Chocolate, 5lb Tub, 30 grams of Whey Protein Per Serving (Packaging May Vary). Here are the top ones, ranked by their Reddit score.

Sports Nutrition Whey Protein Powders
Sports Nutrition Protein Powders
Sports Nutrition Protein
Sports Nutrition Products
Health & Personal Care
EAS 100% Pure Whey Protein Powder, Chocolate, 5lb Tub, 30 grams of Whey Protein Per Serving (Packaging May Vary)
EAS - the sports nutrition leadersQuality Protein, No FillersPROTEIN with purpose
Check price on Amazon

8 Reddit comments about EAS 100% Pure Whey Protein Powder, Chocolate, 5lb Tub, 30 grams of Whey Protein Per Serving (Packaging May Vary):

u/danny_b87 · 4 pointsr/naturalbodybuilding

The 3 main testing agencies NSF, Informed Choice, and Informed Sport all have a search feature. I'll post links when I get to work. I work with collegiate and pro athletes and the brands we usually recommend are EAS and Cytosport (Muscle Milk) as most of theirs are tested.

edit: you can search by brand or type of supplement. note that each flavor has to get tested so a lot of companies not all flavors of their protein powder are tested
Search NSF
Search Informed Choice
Search Informed Sport

I usually go with EAS 100% Whey for protein, you can get 5-15% off with subscribe and save and I frequently see a 20% off clip on coupon with it so is usually cheaper than MyProtein unless you catch a sale there. For BCAAs I usually go with EAS again (all EAS products are NSF) though I got some from MyProtein last time since it was cheaper at the time (only the iBCAA version is tested).

u/zo1d · 3 pointsr/Fitness

What do you dislike about using 2 scoops? Is it the additional calories, or value for money? Because I just compared it with 4 other random protein powders on Amazon (on the first page of results), and at current prices, you get considerably more protein per dollar than the others.

protein per serving * servings per container / price

EAS: 49.8
BSN: 26.4
MusclePharm: 32.5
MyProtein: 22.7
ON: 30.6

Edit: For the record, the place I've been buying EAS from sells it for $40/5lb bag, so I've been getting about 37.7g/$

u/maroonmallard · 1 pointr/xxfitness

I drink EAS it is super affordable and tasty

u/mysticdolphin95 · 1 pointr/1200isplenty

I use Isopure Unflavored Whey in my oatmeal; when I'm soaking it overnight and then heating it up in the morning, I just add it to the rest of the dry ingredients (~1/2 scoop with 1/3c. oats plus other nuts/seeds and 2/3c. almond milk). When I'm making hot oatmeal, I mix it with a little almond milk then stir it in at the end.

For shakes, I drink EAS Chocolate Whey, which I think is super good! I've also had lots of terrible protein shake experiences and for whatever reason I really like this one. I'll usually do a scoop in 8oz. almond milk; my husband likes using dairy milk, which is also good.

u/johnsmithindustries · 1 pointr/Frugal

Similar situation. My solution: drink lots of whole milk, cook eggs and frozen chicken breast and supplement with whey protein in bulk. I bought 5 lbs of EAS whey protein at Amazon. It's the best tasting protein powder I've ever had (I mix it with water, too!) and more importantly it's reasonably priced. You can subscribe for refills and pay almost $10 less per 5lbs. With at least 2x daily (23g protein per serving) use it should last me more than a month.

I'm sure there are cheaper ways than the whey protein, but in all honestly I'm a little guy and can't eat as much as I need.

u/jduutd58464 · 0 pointsr/Frugal

Two eggs contain 12g protein. At $2 per dozen eggs, that's <144g protein for $2. Or 3,600g for $50. If OP needs to eat a dozen per day (~144g protein) assuming the other protein comes from something else, that costs $14 per week.

For $50 you can also buy four lbs of Casein protein powder. This amounts to only about 1,350g of protein. And he'd still need to buy milk...

So eggs are much cheaper (at $2/dozen).

I wouldn't eat 12 eggs per day, though. Sounds unhealthy.

_____
From another comment: 5 lbs of whey protein powder for $45. This amounts to around 4,250g of protein for $50. So that's cheaper than eggs.